شورای اسلامی شهر بهنمیر- سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

  معرفی و تاریخچه شهر

تاریخچه بهنمیر:

نام بهنمیربنا به روایتی برگرفته از «بند امیر» است. بند امیر، بندی بود بر روی رودخانه تالار و در سامان غربی بهنمیر و به نام امیر پازواری شاعر و عارف مشهور خطه مازندران نامگذاری شده بود و در آن بند کالاهای تجاری تخلیه می شد ولی در حال حاضر اثری از آن بند وجود ندارد. نام دیگر بهنمیر در کتب فرهنگ جغرافیایی ایران و لغت نامه دهخدا «بانصر» می باشد. بانصر نام یکی از دهقانان قدیم در بابلسر بوده است.

در سال 615(ه.ق) چهار برادر به نامهای حاجی محمد جان ، حاجی شریفا، حاجی طالبا و حاجی نبیا از لاریجان آمل وارد این منطقه شدند. حاجی شریفا در راه مکه فوت و در اطراف جد خویش دفن گردید و سه برادر دیگر در بهنمیر ماندگار شدند.

 مشخصات عمومی و جغرافیایی شهر بهنمیر :

شهر بهنمیر در مختصات جغرافیایی 52 درجه و 49 دقیقه و 54 ثانیه طول شرقی و 26 درجه و 39 دقیقه و 59 ثانیه عرض شمالی قرار دارد.

بهنمیر از شرق به شهرستانهای قائمشهر ، جویبار و ساری ، از جنوب به شهرستان بابل از غرب به شهرستان بابلسر و از شمال به دریای نیلگون خزر متصل می باشد. رودخانه تالار با عبور از ضلع جنوب غربی شهر به دریای مازندران می ریزد. شهر بهنمیر دارای 8 منطقه (محله) و جمعیتی بالغ بر 7556 نفر و مساحت 2/5 کیلومتر مربع می باشد. این شهر بطور کلی بر پهنه رسوبات و آبرفتهای عهد حاضر ( کواترنری) استقرار که بخش اعظم آن در ناحیه جلگه ای و قسمتی از آن در موقعیتی ساحلی قرار دارد. بهنمیر به لحاظ داشتن اقلیم خزری ، ساحلی زیبا و جنگلی بکر هر ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد. همچنین با دارا بودن اراضی مرغوب و مستعد ، محصولات فراوانی از قبیل برنج ، سویا ، کلزا ، گندم ، مرکبات ، توت فرنگی و ... در آن کشت می شود که با بیش از 56 نوع محصول کشاورزی به جیرفت مازندران مشهور است.

فن‌آوری اطلاعات شورای اسلامی بهنمیر